eng est

Ma tahtsin kirjutada väikest armast juttu, mida lapsed hea meelega loeksid. Aga järsku tuli mul niisugune tunne, et kõik maailma asjad on juba ära kirjutatud. Mõnedest asjadest olin kirjutanud ise, aga suurema jao olid kirjutanud teised.

Mu meel läks nukraks, kui ma mõtlesin, et ükskord järsku ei kirjuta mitte keegi enam ühtegi juttu ja ka vanade raamatute jutud on selle aja peale kõik unustatud.

Asta Kass. Kuidas ma ei kirjutanud viimast juttu / Kass, A. Oleks OLEKS olemas. Tallinn, 1981, lk. 66.

Foto: erakogu
ASTA KASS

9.10.1938 Petseri – 14.08.1992 Tallinn

ASTA KASS sündis 9. oktoobril 1938.a. Petseris, paari aasta pärast kolis pere Meremäelt Sõmerpalu valda Lilli-Anne külla. Õppis Sõmerpalu (Osula) ja Võru koolides, 1961. aastal lõpetas Tartu Ülikooli eesti keele ja kirjanduse õpetajana. Töötas pedagoogina Jõgeva rajoonis, ajakirjanikuna Edasis ja Õhtulehes, toimetajana kirjastuses Eesti Raamat. Kirjutas lastejutte, mis ilmusid lasteajakirjades ning raamatutena. Suri 14. augustil 1992. aastal Tallinnas.

“Meelde on jäänud kõik need kohad ja käimised, kus midagi raamatutega tegemist oli. Et külapoes erilist kirjanduse valikut oleks olnud, seda ei mäleta. Silmad sihtisid mul küll alati riiulite poole. Ükskord sakutasin isa varrukast ja näitasin valgete kaantega, punase kirjaga raamatu poole – seda tahtsin näha. “Määnest?” küsis isa. Pealkiri oli “Villemil mis teha” – mis ta muud on kui lasteraamat. Isa vaatas mulle kahtlustavalt otsa ja küsis, kas ikka tõesti tahan. Noogutasin innukalt. Isa kehitas õlgu ja vaatas hinda. Kallis ei olnud. Aga ostmata ta jäi, sest kui ligemalt ja rahulikumalt veerisin, selgus, et kaanekiri on “V. I. Lenin. Mis teha”. Tollel veerimise ajal olin nelja-viiene.”

“Osula 7-kl Koolis hakkasin ma õppima 1945. aastal (siis kandis kool Sõmerpalu nime). […] Lõpetasin 7. klassi 1951. aastal. Loe, kuidas loed, seitset aastat kokku ei tule. Asi oli nii, et sain 1944. aasta oktoobris kuueaastaseks ja võtsin nõuks kohe hakata koolis käima, kuigi õppeaasta oli poole peal. Ema ütles, et pärast jõule vaatame. Jaanuaris siis läksingi esimesse klassi, lõpetasin kevadel ja käisin sügisel jupi aega teiseski klassis ikka veel kuueaastasena.”

“Kui kooli läksin, lugesin muidugi ladusalt ja lugemisvara oli teistsugune... […] Ääretult põnev oli ikka uuesti ja uuesti sorida naabripere kahel madalal riiulil ja leida sealt... oi, praegugi tahaks neid kätte võtta: Laste Rõõm, Ajakiri Kõigile, Vallatu Magasin, “Düsseldorfi roimar”, “Krahv Monte Cristo”, “Peata ratsanik”, “Saladuslik Jack”... Hoopis hiljem tulid tõelised lastele mõeldud raamatud; “Teraspoiss”, “Võluflööt”, “Imeveski”...”

Asta Kassi lastejutud hakkasid ajakirjades ilmuma alates 1976. aastast, raamatutena alates 1979. aastast. Kloun Korgitsa kodune elu” (1979) keerab tagurpidi lastekirjanduses paljupruugitud mudeli – laps ja tema isevärki omadustega (fantaasia)sõber. Kui tavaliselt vaadatakse sellist sõprust läbi lapse silmade, siis selles loos on poiss kõrvaltegelane, kellega Korgits suhtleb hoolitseva täiskasvanuna – kui tal oma tegusate toimetuste kõrvalt aega jääb. “Igasugused asjad” (1979), “Oleks OLEKS olemas” (1981) ja “Ümbermaailmareis” (1994) koosnevad (osalt juba ajakirjades ilmunud) lühijuttudest. Mitmekesise temaatika, napi tegevuse ja avara mõtteruumiga lugudes on ootamatuid, vahel ka lõbusaid vaatenurki tuttavatele asjadele ning filosoofilisi arutlusi abstraktsete mõistete üle. Lapse arukust need raamatud ei alahinda:
“Kui ma juba voodis olin, tõmbas ema mul pihuga üle juuste, vaatas mulle tõsiselt silma ja küsis:
“Kas sa said natukenegi aru, mida ma rääkisin […]?”

Keerasin näo seina poole ja vastasin solvunult:

“Ei saanud.”

Tegelikult sain ma päris palju aru.”

(Lastekaitsepäev)

“Pahupidi puhkus” (1983, 2006) on kloun Korgitsa teema edasiarendus noorsoole – tavaliste teismeliste ja nende mõistliku vanaema huvitav suvi äärmiselt toimeka, ebatavalise ja ebamõistliku (kuid siiski sümpaatse) Roosimemme seltsis.

Kohati, vihjamisi on Asta Kassi lugudesse peidetud ka meenutusi lapsepõlvest Võrumaal: “Parinamäe tee, see praegune lauge kallak tundus tollal jalgrattaga alla sõites kohutavalt järsk. Harjumäe mäe all selgeveeline jõgi haljaste kallastega oli ilus ja pidulik. Oma jutukest “Mägi ja org” kirjutades mõtlesin neile oma lapsepõlve “kõrgmägedele”.

Asta Kassi lauseid kirjast Osula kooli kodu-uurijatele:

…”Kas te olete hobusega mööda kiviteed linna sõitnud, nii et vankrikolin lööb kõrvad lukku? No suurde linna loomulikult, Võrru! Kui Võrus oli laadapäev, siis kajas teeäärne mets laadaliste vankripõrinast ja mida lähemale linnale, seda pikemaks kasvas vankriterodu. Oh seda vankripäras istuva väikese lapse hirmu, kui järel sõitva hobuse pea tema jalgade kohal koogutas ja kohutavad hambad vankrist heinakõrsi ahmasid või isegi lapse uusi musti kingakesi ähvardasid! Too laps ei käinud veel koolis, ega siis ema-isa kooliskäijal tohtinud laada pärast puududa lasta.

Kooliajast mäletan kõige rohkem kevadeid. Vist sai seda pärast pikka külma talve nii kannatamatult oodatud. Käisime meierei juures mäeveerul lillakaid karukellasid noppimas. Neid jagus ehk neli-viis äbarikku vart igaühele näppude vahele, aga meelde jäid nad rohkem kui kodumetsa tavalised ülased ja sinililled. Karukellade noppimisest ei jäänud enam kuigi palju aega kevadise koolipeoni. Kasvõi nui neljaks, aga kaks uhket pidu pidi kool tegema – nääripeo ja kevadpeo, mõlemad pika näidendiga, koorilaulude, deklamatsioonide, tantsude ja ilmtingimata püramiididega.”

… “Seda kõike kirjutades mõtlen: ükskõik, kuidas ma oma mälestusi ja tundeid kirjeldan, ega teie ikka niimoodi tunne nagu mina. Kuigi koht on sama, on aeg ja inimesed teised.”

ASTA KASSI LOOMINGUT LASTELE ...

 ... RAAMATUNA

kass igasugused asjad Igasugused asjad : [jutud]. Tallinn : Eesti Raamat, 1979. 48 lk.
Sisu: Mõte ; Kadunud asjad ; Trepp ja lift ; Auklikud asjad ; Varjude teater ; Suurendusklaas ; Kellakägu ; Päike, vihm ja vikerkaar ; Seebimullid ; Kärbse päev ; Kalender ; Purskkaev ; Koll ja Kollike ; Tramm number kolm ; Paha tuju ; Kaks kella ; Suure säga lugu ; Une-Mati ; Pallide muuseum ; Kuidas näha unenägusid ; Vesi ; Lepatriinu teekond.
Kloun Korgitsa kodune elu : [jutud]. Tallinn : Eesti Raamat, 1979. 43 lk.
  Oleks OLEKS olemas : [jutud]. Tallinn : Eesti Raamat, 1981. 67 lk.
Sisu : NÄHTAV JA NÄHTAMATU : Kaja ; Mälestused ; Siili kasukas ; Aeg ; Saladus ; Õppimine ; Kiire, kiire, kiire ; Loomade karneval ; Nähtav ja nähtamatu ; Rännuteed ; Õppeekskursioon ; Tuulevaikus ; Rahvamatk ; Aknad ; Oleks OLEKS olemas ; Aedviljad ; Vesi ja tema sõbrad ; Sisse ja välja ; ELAS KORD MEES : Elas kord mees, kes midagi ei uskunud ; Elas kord mees, kes unustas ; Elas kord mees, kes leiutas teleri ; POOLEST POOLTEISE MEETRINI : Suureks saamine ; Uudishimu pärast ; Lambalugu ; Elus on kõik võimalik ; Kuidas ma ei kirjutanud viimast juttu.
 kass pahupidi puhkus Pahupidi puhkus : [jutustus. 3.tr.]. Tallinn : Tiritamm, 2021. 174 lk.
  Ümbermaailmareis : [jutud]. Tallinn : Olion, 1994. 78 lk.
Sisu : Ümbermaailmareis ; Ehitajate töö ; Varjude teater ; Hooletuse ja Õnnetuse lugu ; Jõuluvana puhkus ; Loomaaias ; Lumelinn ja Ülemiste vanake ; Mitmesugused mängud ; Purskkaev ; Kui näete metsas jälgi ; Trepp ja lift ; Igasugune roos ; Rännuteed ; Pikksilm ; Kukeseente kasvamine ; Kellakägu ; Aknaga maja ; Jõuluvanade eluolust ; Lumememm ; Kaja ; Mis on raske ja mis on kerge ; Puu saatus ; Mägi ja org ; Maiasmokk ; Aedviljad ; Kahekõne ; Kiire, kiire, kiire ; Kogumine ; Loomad ei räägi ; Nire ; Kõik maailmas kasvab ; Jälgede jätmisest ; Elus on kõik võimalik ; Pudrukeetmine ; Valesti võlutud ; Öö ja päev ; Riidlemise päev ; Aknapesupäev ; Halb päev ; Kolimise päev ; Lastekaitsepäev.

... KOGUMIKES

  • Jutupaunik : 1981. Tallinn : Eesti Raamat, 1981. 360 lk.
    Lk. 292-296 A. Kass. Millest rääkisid raamatud ; Öö ; Väike karusell ; Kas õnnetus hüüab tulles : [jutud].
    Lk. 352 “Jutupauniku” uusi autoreid : Asta Kass.
  • Jutupaunik : 1986. Tallinn : Eesti Raamat, 1986, 311 lk.
    Lk. 86-90, 100-101 A. Kass. Teed ; Riide-, puu- ja muud koid ; Ulla unistus : [jutud].
  • Väikeste laste suur veerimisraamat : [aabitsalugude antoloogia]. Tallinn : Steamark, 1999. 224 lk.
    Lk. 48-49, 175-177, 205 A. Kass. Suureks saamine ; Kiire, kiire, kiire ; Öö : [jutud].
  • Ema, palun loe mulle! : Muinasjutte, lookesi ja värsse mudilastele kevadest kevadeni. Tallinn : Ilo, 2000. 367 lk.
    Lk. 84 A.Kass. Öö : [jutt].
  • Isa, palun loe mulle! : Lugusid ja luuletusi ettelugemiseks mudilastele. Tallinn : Ilo, 2000. 364 lk.
    Lk. 105, 195, 201 A. Kass. Kuidas jõuluvana puhkas ; Vihmasadu ; Paha tuju : [jutud]
     
  • Memme, palun loe mulle! : Muinasjutte, lookesi ja värsse ettelugemiseks. Tallinn, Ilo, 2001. 398 lk.
    Lk. 90, 264, 314 A. Kass. Mis on raske ja mis on kerge ; Riidlemise päev ; Kukeseente päev : [jutud].
  • Taadu, palun loe mulle! : Muinasjutte, lugusid ja luuletusi ettelugemiseks. Tallinn : Ilo, 2002. 358 lk.
    Lk. 43, 66, 337 A. Kass. Oleks OLEKS olemas ; Kiire, kiire, kiire ; Rännuteed : [jutud].
  • Olen orav hoolikas : Eesti lastekirjanduse antoloogia. 13. köide. Tallinn : Steamark, 2002. 511 lk.
    Lk 420-437 A. Kass. Trepp ja lift : [jutt] ; Kloun Korgitsa kodune elu : [katkend] ; Õppimine ; Kiire, kiire, kiire : [jutud] ; Pahupidi puhkus : [katkendid jutustusest].
  • Laste rõõm. I osa : Eesti lastejutte ja luuletusi koos piltidega 1860-1980. [Tallinn], 2011. Lk 232-233 : Kellakägu : [jutt].
  • Eesti naljajuttude ja -salmide kuldraamat. Tallinn, 2013.
    Lk 23-24, 29, 74-75 : Pallide muuseum ; Paha tuju ; Kalender : [jutud].
  • Eesti kollijuttude ja -salmide kuldraamat. Tallinn, 2014.
    Lk 29-30, 216 : Koll ja Kollike ; Suurendusklaas : [jutud]

... AJAKIRJADES

  • Täheke, 1976, nr. 6, lk. 10-11 : Trepi ja lifti lugu : [jutt].
  • Täheke, 1977, nr. 2, lk. 6 : Kloun Korgits : [jutt].
  • Täheke, 1977, nr.6, lk. 2 : Kellakägu : [jutt].
  • Täheke, 1977, nr. 8, lk. 6-7 : Päike, vihm ja vikerkaar : [jutt].
  • Täheke, 1977, nr. 11, lk. 4-5 : Tramm number kolm : [jutt].
  • Täheke, 1978, nr. 5, lk. 4 : Kalender : [jutt].
  • Täheke, 1979, nr. 2, lk. 5 : Pallide muuseum : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1979, nr. 4, lk.16-17 : Kadunud asjad ; Paha Tuju : [jutud].
  • Täheke, 1979, nr. 6, lk. 1 : Öö : [jutt].
  • Täheke, 1980, nr. 2, lk. 8-9 : Kuidas tahvel ja tahvlilapp tarkust kogusid : [jutt].
  • Täheke, 1980, nr. 3, lk. 4-5 : Kiire, kiire, kiire : [jutt].
  • Täheke, 1980, nr. 7, lk. 4 : Rännuteed : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1980, nr. 12, lk. 30-31 : Siili kasukas : [jutt].
  • Täheke, 1981, nr. 4, lk. 2 : Aeg : [jutt].
  • Pioneer, 1981, nr. 9-12 : Pahupidi puhkus : [järjejutt].
  • Täheke, 1982, nr. 6, lk. 6-7 : Teed : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1982, nr. 9, lk. 22 : Kui näete metsas jälgi : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1982, nr. 12, lk. 22 : Kuidas näärivana puhkas : [jutt].
  • Täheke, 1983, nr. 9, lk. 5: Kukeseente kasvamine : [jutt]
  • Nõukogude Naine, 1984, nr. 1, lk. 22 : Riidlemise päev; Mis on raske ja mis on kerge : [jutud].
  • Täheke, 1984, nr. 6, lk. 2 : Ehitaja töö : [jutt].
  • Täheke, 1985, nr. 3, lk. 4 : Lumememm : [jutt].
  • Täheke, 1985, nr. 4, lk. 4-5 : Aknaga maja : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1986, nr. 2, lk. 23 : Ulla unistused : [jutt].
  • Nõukogude Naine, 1986, nr. 12, lk. 20-21 : Näärivanade elust-olust ; Maiasmokk : [jutud].
  • Nõukogude Naine, 1987, nr. 1, lk. 17 : Lumelinn ja Ülemiste vanake : [jutt].
  • Hea Laps, 2008, nr. 10, lk. 17 : Kärbse päev : [jutt].

ASTA KASS RAAMATUKOGUDE KATALOOGIDES

  • Eesti suuremate raamatukogude e-kataloog ESTER : autoriotsing, märksõnaotsing: Kass, Asta
  • Eesti artiklite andmebaas ISE (kuni 2016) : autoriotsing, personaaliaotsing: Kass, Asta
  • Eesti artiklite portaal DIGAR (alates 2017) täistekstiotsing : "Asta Kass"
  • Eesti Lastekirjanduse Keskuse e-kataloog RIKSWEB : vabasõnaotsing : Asta Kass
  • Võrumaa Keskraamatukogu e-kataloog RIKSWEB : vabasõnaotsing : Asta Kass

ASTA KASSIST JA TEMA (LASTE)LOOMINGUST

***