Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Okasroosike tegutseb alates 2009. aastast. 2011. aasta lõpus alustas välisteeninduspunkt tööd  Võru Lasteaias Punamütsike, 2014. aasta oktoobrist Võru Lasteaias Päkapikk ja 2018. aasta jaanuarist Võru Lasteaias Sõleke. Loe artiklit esimesest välisteeninduspunktist!

Kõik lapsed, kes on registreeritud Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna lugejaks, saavad raamatuid laenata ka lasteaia laenutuspäevadel. Lapse registreerimiskaardi täidab lapsevanem või hooldaja.

Võrumaa Keskraamatukogu kasutamise eeskirja ja muu info lugejale leiate SIIT
Lasteosakonna lugeja meelespea  
Raamatukoguhoidjad tulevad kokkulepitud aegadel lasteaia rühmaruumi või teise kokkulepitud ruumi raamatukohvri ja sülearvutiga. Lapsed võivad vaadata ja valida raamatuid laenamiseks või tegelda oma mängudega. Raamatuid valima on teretulnud ka naaberrühma lapsed.

Raamatutagastused ja uute raamatute laenutused registreeritakse sülearvutis. Raamatukogust laenatud raamatuid võib tagastada lasteaias ja lasteaiast laenatud raamatuid võib tuua raamatukokku. Oleme tänulikud, kui kergendate raamatukoguhoidja kohvrit ja tagastate võimalusel raamatuid raamatukokku või tagastuskasti :-).

Kui lapsevanem soovib saada ülevaadet raamatute liikumisest lapse lugejakontol, soovitame raamatukoguhoidja juures registreerida lugejakonto salasõna. See võimaldab sisse logida oma (lapse) lugejakontole Võrumaa Keskraamatukogu elektronkataloogis RIKSWEB ja vaadata laenutusandmeid (käesolevad laenutused, tagastustähtaeg, eelmised laenutused jne), samuti reserveerida raamatuid ning pikendada tagastustähtaega.

RIKSWEBi kasutamisest ja lugejakontost RIKSWEBis LOE SIIT
klaabu-k600 kroll-k600 sipsik-k600 Muumik600-1

LASTEAEDADE VÄLISTEENINDUSPUNKTIDE LAENUTUSPÄEVAD vt selles drive´i kaustas: https://drive.google.com/drive/folders/11x4G2uQQsQMZxpuocSyBMkBQv2IUrN8D?usp=sharing

Artikkel Eesti Lastekirjanduse Keskuse almanahhis "Nukits 2010":
Hea Algus loeb palju
Elvira Kallas  (Võru Lasteaed Okasroosike, Klaabu rühma vanemõpetaja):
Meie lasteaia Krõlli ja Klaabu rühmad töötavad Hea Alguse põhimõtete järgi. Hea Alguse rühmades on tegevuskeskused, kus laps saab ise valida tegutsemisvahendeid. Klaabu rühma 3-7-aastaste laste lemmikpaik on lugemiskeskus. Selle seadsime kümmekond aastat tagasi rühmaruumi kujundades aknaalusesse vaiksesse nurka, kuhu vanemad aitasid diivani meisterdada. Hiljem kinkis üks lapsevanem rühmale uue mugava lugemisdiivani.

Lugemiskeskuses on laste endi sõnastatud kodukord:
   1. Raamatut tuleb vaadata puhaste kätega, ei tohi rasvased olla.
   2. Ei tohi lõikuda, sodida lehti.
   3. Raamatuid ei tohi pilduda.
   4. Raamat tuleb oma kohale tagasi panna.
Lapsed valivad riiulilt raamatu, vaatavad seda omaette või üheskoos. Suuremad loevad väikestele ette. Väiksemad vaatavad aukartusega suuri ja tarku lapsi ning matkivad nende eeskujul raamatut käes hoides lugemist. Õpetajal on huvitav kuulata laste omavahelist arutelu. Mõnikord võetakse lasteaeda kaasa koduraamatuid. Üheskoos on raamatuid meisterdatud ja jutte välja mõeldud. Lõunauinaku eel valin riiulilt midagi ettelugemiseks. Ka õhtul kodus nõutakse unejuttu ja kirjeldatakse, kui huvitavaid raamatuid on õpetaja raamatukogust lasteaeda toonud. Tänu sellele leiavad paljud vanemadki tee lasteraamatukokku.

Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnaga seob Klaabu rühma pikaajaline koostöö. Lugemiskeskusse olen laenanud raamatukogust eri vanuses lastele sobivaid raamatuid, mis toetavad rühma õppekava. Raamatukoguhoidjad aitavad otsida teemakohaseid tekste ja soovitavad mõnusaid unejutte. Lastevanemate infonurka toon kasvatusteemalisi raamatuid ja artikleid, mida tihti kasutatakse.

2009. aasta kevadel tegid raamatukoguhoidjad ettepaneku hakata meie lasteaias raamatuid laenutama. Nii õpetajad kui Klaabu rühma lapsevanemad olid rõõmuga nõus. Hiljem liitusid projektiga teised rühmad. Praegu tulevad raamatukoguhoidjad kaks korda kuus õhtupoolikul mõlemasse paarisrühma. Raamatud on ühe rühmaruumi laual huvilistele lehitseda. Raamatukoguhoidjad vaatavad neid koos lastega, vestlevad, soovitavad. Esimestel laenutuspäevadel korjasid lapsed õhinal suuri hunnikuid, nüüd osatakse juba süveneda ja teadlikult valida. Enne kojuminekut laenab laps koos vanemaga väljavalitud raamatud ja annab läbiloetud tagasi. Kõik läheb arvutisse kirja, nagu päris raamatukogus. Laste jaoks on lugejaks saamine ja laenutuse kirjapanek huvitav toiming. Nad tunnevad end tähtsate ja suurtena ning võtavad reeglid kergesti omaks – teavad, et lugejakaart peab kaasas olema ja raamatud tuleb õigeks ajaks tagasi tuua. Mõnigi laps on vanema kättpidi raamatute juurde toonud, ise innukalt tõestades, et on juba piisavalt suur ja võib raamatukogu lugejaks saada küll. Sõimerühmast tulnud pered rõõmustavad: hea, et saime lõpuks siia rühma, siin käib raamatukogu!

Aigi Mäesaar (Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna laenutaja):
Julgustame igati vanemaid mudilastega raamatukokku tulema. Väikelapsele on see põnev elamus, nimeline lugejakaart tähtis dokument ja lugemine eneseväärikust toetav tegevus. Selline kogemus kujundab ka hilisemaid hoiakuid. Lapsed, kelle lähem tutvus raamatu(kogu)ga on lükatud kooliaega, suhtuvad sageli lugemisse kui hirmuäratavasse lisaraskusse suures kohustuste koormas. Okasroosikese lapsed, kes registreeriti lugejaks lasteaias, tulid üsna pea rõõmuga ka raamatukokku raamatuid valima ja mudilaste jutulaupäevadel osalema. Nende teekond raamatute maailma on saanud Hea Alguse.