eng est

Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Okasroosike tegutseb alates 2009. aastast. 2011. aasta lõpus alustas välisteeninduspunkt tööd  Võru Lasteaias Punamütsike ja 2014. aasta oktoobrist Võru Lasteaias Päkapikk. Loe artiklit esimesest välisteeninduspunktist!

Raamatukogupäevad OKASROOSIKESES, PUNAMÜTSIKESES, PÄKAPIKUS

Kõik lapsed, kes on registreeritud Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna lugejaks, saavad raamatuid laenata ka lasteaia laenutuspäevadel. Lapse registreerimiskaardi täidab lapsevanem või hooldaja.
Võrumaa Keskraamatukogu kasutamise eeskiri
Lasteosakonna lugeja meelespea 
Raamatukoguhoidjad tulevad kokkulepitud õhtutel kella neljaks lasteaia rühmaruumi raamatute ja sülearvutiga. Lastel on aega vaadata ja soovi korral valida raamatuid seni, kui neile järele tullakse. Raamatuid valima on teretulnud ka naaberrühma lapsed.

Raamatutagastused ja uute raamatute laenutused vormistab laps koos vanemaga enne kojuminekut, raamatukoguhoidja registreerib need sülearvutis.
Raamatukogust laenatud raamatuid võib tagastada lasteaias (võimalusel siiski kergendage raamatukoguhoidja koormat ja tooge raamatud raamatukokku :-) ) ja lasteaiast laenatud raamatuid võib tuua raamatukokku.

Väljaspool raamatukogu ei saa raamatukoguhoidja trükkida lugejale tagastustähtajaga laenutuskviitungit. Soovitame pöörduda raamatukoguhoidja poole ja registreerida lugejaandmetesse lugeja salasõna. See võimaldab sisse logida oma (lapse) lugejakontole Võrumaa Keskraamatukogu elektronkataloogis RIKSWEB ja vaadata laenutusandmeid (käesolevad laenutused, tagastustähtaeg, eelmised laenutused jne)
RIKSWEBi kasutamisest ja lugejakontost RIKSWEBis LOE SIIT 

Välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Okasroosike sügispoolaastal 2018

klaabu-k600
Klaabu rühm 
T 25. september
T 09. oktoober
T 23. oktoober
T 06. november
T 20. november
T 04. detsember
T 18. detsember

kroll-k600
Krõlli rühm
T 25. september
T 09. oktoober
T 23. oktoober
T 06. november
T 20. november
T 04. detsember
T 18. detsember

 

sipsik-k600
Sipsiku rühm
K 26. september
K 10. oktoober
K 24. oktoober
K 07. november
K 21. november
K 05. detsember
K 19. detsember
Muumik600-1
Muumi rühm
K 26. september
K 10. oktoober
K 24. oktoober
K 07. november
K 21. november
K 05. detsember
K 19. detsember

Välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Punamütsike sügispoolaastal 2018

N 27. september
N 11. oktoober
N 25. oktoober
N 08. november
N 22. november
N 06. detsember
N 20. detsember

Päikesekiir, Okaskera
Okaskera, Päikesekiir
Päikesekiir, Okaskera
Okaskera, Päikesekiir
Päikesekiir, Okaskera
Okaskera, Päikesekiir
Päikesekiir, Okaskera

Välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Päkapikk sügispoolaastal 2018

R 28. september
R 12. oktoober
R 26. oktoober
R 09. november
R 23. november
R 07. detsember
R 21. detsember

Unistaja, Nöpsik
Nöpsik, Unistaja
Unistaja, Nöpsik
Nöpsik, Unistaja
Unistaja, Nöpsik
Nöpsik, Unistaja
Unistaja, Nöpsik

Välisteeninduspunkt Võru Lasteaias Sõleke sügispoolaastal 2018

R 28. september
R 12. oktoober
R 26. oktoober
R 09. november
R 23. november          
R 07. detsember       
R 21. detsember

Naerulind, Päikeselind
Päikeselind, Naerulind
Naerulind, Päikeselind
Päikeselind, Naerulind
Naerulind, Päikeselind
Päikeselind, Naerulind
Naerulind, Päikeselind

Artikkel Eesti Lastekirjanduse Keskuse almanahhis "Nukits 2010":
Hea Algus loeb palju
Elvira Kallas
  (Võru Lasteaed Okasroosike, Klaabu rühma vanemõpetaja):

Meie lasteaia Krõlli ja Klaabu rühmad töötavad Hea Alguse põhimõtete järgi. Hea Alguse rühmades on tegevuskeskused, kus laps saab ise valida tegutsemisvahendeid. Klaabu rühma 3-7-aastaste laste lemmikpaik on lugemiskeskus. Selle seadsime kümmekond aastat tagasi rühmaruumi kujundades aknaalusesse vaiksesse nurka, kuhu vanemad aitasid diivani meisterdada. Hiljem kinkis üks lapsevanem rühmale uue mugava lugemisdiivani.
Lugemiskeskuses on laste endi sõnastatud kodukord:
   1. Raamatut tuleb vaadata puhaste kätega, ei tohi rasvased olla.
   2. Ei tohi lõikuda, sodida lehti.
   3. Raamatuid ei tohi pilduda.
   4. Raamat tuleb oma kohale tagasi panna.
Lapsed valivad riiulilt raamatu, vaatavad seda omaette või üheskoos. Suuremad loevad väikestele ette. Väiksemad vaatavad aukartusega suuri ja tarku lapsi ning matkivad nende eeskujul raamatut käes hoides lugemist. Õpetajal on huvitav kuulata laste omavahelist arutelu. Mõnikord võetakse lasteaeda kaasa koduraamatuid. Üheskoos on raamatuid meisterdatud ja jutte välja mõeldud. Lõunauinaku eel valin riiulilt midagi ettelugemiseks. Ka õhtul kodus nõutakse unejuttu ja kirjeldatakse, kui huvitavaid raamatuid on õpetaja raamatukogust lasteaeda toonud. Tänu sellele leiavad paljud vanemadki tee lasteraamatukokku.

Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnaga seob Klaabu rühma pikaajaline koostöö. Lugemiskeskusse olen laenanud raamatukogust eri vanuses lastele sobivaid raamatuid, mis toetavad rühma õppekava. Raamatukoguhoidjad aitavad otsida teemakohaseid tekste ja soovitavad mõnusaid unejutte. Lastevanemate infonurka toon kasvatusteemalisi raamatuid ja artikleid, mida tihti kasutatakse.

2009. aasta kevadel tegid raamatukoguhoidjad ettepaneku hakata meie lasteaias raamatuid laenutama. Nii õpetajad kui Klaabu rühma lapsevanemad olid rõõmuga nõus. Hiljem liitusid projektiga teised rühmad. Praegu tulevad raamatukoguhoidjad kaks korda kuus õhtupoolikul mõlemasse paarisrühma. Raamatud on ühe rühmaruumi laual huvilistele lehitseda. Raamatukoguhoidjad vaatavad neid koos lastega, vestlevad, soovitavad. Esimestel laenutuspäevadel korjasid lapsed õhinal suuri hunnikuid, nüüd osatakse juba süveneda ja teadlikult valida. Enne kojuminekut laenab laps koos vanemaga väljavalitud raamatud ja annab läbiloetud tagasi. Kõik läheb arvutisse kirja, nagu päris raamatukogus. Laste jaoks on lugejaks saamine ja laenutuse kirjapanek huvitav toiming. Nad tunnevad end tähtsate ja suurtena ning võtavad reeglid kergesti omaks – teavad, et lugejakaart peab kaasas olema ja raamatud tuleb õigeks ajaks tagasi tuua. Mõnigi laps on vanema kättpidi raamatute juurde toonud, ise innukalt tõestades, et on juba piisavalt suur ja võib raamatukogu lugejaks saada küll. Sõimerühmast tulnud pered rõõmustavad: hea, et saime lõpuks siia rühma, siin käib raamatukogu!

Aigi Mäesaar (Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna laenutaja):
Julgustame igati vanemaid mudilastega raamatukokku tulema. Väikelapsele on see põnev elamus, nimeline lugejakaart tähtis dokument ja lugemine eneseväärikust toetav tegevus. Selline kogemus kujundab ka hilisemaid hoiakuid. Lapsed, kelle lähem tutvus raamatu(kogu)ga on lükatud kooliaega, suhtuvad sageli lugemisse kui hirmuäratavasse lisaraskusse suures kohustuste koormas. Okasroosikese lapsed, kes registreeriti lugejaks lasteaias, tulid üsna pea rõõmuga ka raamatukokku raamatuid valima ja mudilaste jutulaupäevadel osalema. Nende teekond raamatute maailma on saanud Hea Alguse.