Prindi

Mudilaste jutulaupäev: seebijutud

Pealkiri:
Mudilaste jutulaupäev: seebijutud
Millal:
L, 14. Mai 2016, 11:00 h
Kategooria:
Lastekogu

Kirjeldus

14. mail kell 11 ootame mudilasi lasteosakonda hooaja viimasele jutulaupäevale!
Helle jutustab loo väikesest printsessist, kes ei tahtnud enne sööki käsi pesta. Saame teada, miks, kuidas ja millal on vaja käsi pesta ja kuidas seep meid selle juures aitab. Meisterdame suurte seebimullide tegemise vahendid ja harjutame õues nendega mullitamist. Vaatame filmi poisist, kes muutus pesemata räpapõrsaks. Peseme käed :-) ning  tähistame hooaja lõppu küpsiste ja morsiga.

ma ei taha
Ross, T. Ma ei taha, ei taha! 2015. Lk 25-48 Ma ei taha käsi pesta!: [lugu väikesest printsessist, kes sai teada, millised koletised pesemata kätelt koos koogiga tema kõhtu tahavad pääseda ja hakkas hoolega käsi pesema].

LOOD SELLEST, MIS JUHTUB, KUI ME END EI PESE: Klõpsa pealkirjal, see on link Võrumaa raamatukogude e-kataloogi RIKSWEB:
Delvaux, N. Laura ei taha pesema minna: [lugu Laurast, kes pesemise asemel nühkis end natuke nuustikuga ja pani siis lõhnaõli asemel kogemata koera kirburohtu kaenla alla]. 2002.
Ross, T. Ma ei taha, ei taha! 2015. Lk 25-48 Ma ei taha käsi pesta!: [lugu väikesest printsessist, kes sai teada, millised koletised pesemata kätelt koos koogiga tema kõhtu tahavad pääseda ja hakkas hoolega käsi pesema]
Raud, E. Kurjad mehikesed: [lugu batsillist ja nugilisest, kes pesemata kätelt toidule ja koos toiduga laste kõhtu jõuavad]. 1961, kordustrükk 2011.
Maša ja karu: Maša tondijutud. DVD. 2015. Üks lugu plaadil: Hirmuäratav lugu sellest, kuidas üks poiss pesemist kartis: [Poiss, keda oli hoiatatud kaugele ujumise eest, hakkas kartma ka kraanivett ja muutus lõpuks koledaks räpapõrsaks, kelle eest kõik laagrikaaslased plehku panid. Põrsas pesi mustuse maha ja muutus jälle poisiks]. 

LOOD SELLEST, KUIDAS SEEP NAHA PUHTAKS TEEB:
Hull teadlane vastab: Kuidas seep käed puhtaks teeb? / Täheke, 2015, nr 9, lk 17
Jänes, H. Seebi seiklused: [lasteseep Riin võitleb vapralt Martini tervise kaitsel pisikute ja mustusega]. 1993, kordustrükk 2003
Pervik, A. Jääpurikas, murelik piim ja teised tüübid. Lk 26 Seebi viimane vahutamine: [jutuke seebist, kellele meeldib väga vahutada, kui lapsed enne sööki käsi pesevad].
Toomet, T. Kuidas panna nööpe: lugusid väikestele poistele ja tüdrukutele. 1979. Lk lk. 37-39 Väikeste poiste pesemise õpetus: [lugu sellest, kuidas väikesed poisid mustaks saavad ja kuidas ema nad jälle puhtaks peseb. Väikesed poisid saavad puhtaks isegi siis, kui kodus ei ole veekraani ja vanni ning pesta tuleb pliidi peal soojendatud ja kaussi valatud vees!].

LOOD LASTEST, KELLELE MEELDIB SEEBIVAHUGA MÄNGIDA:
Laas, H. Piia mängib. 1990. Lk 31-32 Printsess-seep: [jutt Piiast, kes peseb end ja nukku seebiga, millel on printsessi pea kujutis].
Look, K. Piia Präänik kolib sisse. 2015. Lk 15-17 Piia mulliloomad: [jutt Piiast, kes vannis puhub seebivahust mulliloomi ja saab koos nendega puhtaks].
Petrone, E. Marta varbad. 2009. Lk 22 Vannivaht sosistab: [lugu Martast, kes mängib vannivahuga]. 
Leidliku lõpuga lood: aastastele lastele. 2011. Lk 12-19 Vannilugu: [lugu väikesest jänkust Tupsust, kes käis koos oma mängupardiga vannis]. 
Kasser, R. Väike seebimullipuhuja: [lugu Arturist, kes jagab õnnekuule ehk seebimulle]. 2009
Muumioru lood 12. DVD. 2002. 4. lugu: Eriskummalised seebimullid: [Piripoiss töötab uue lendava laeva kallal. Seekord on materjalideks riie ja tema uus leiutis - vedelik, millega kangast immutades peab see vastupidavaks muutuma. Muumitroll, Piripiiga ja Väike My tulevad mõttele seebimulle teha. Seebiveele vaiku lisades saab küll päris ilusaid suuri mulle, kuid Väike My tahab veelgi suuremaid. Piripiigal tekib idee lisada seebiveele pisut oma venna leiutatud tugevdavat vedelikku - ja sõbrad lähevad suurte tugevate seebimullidega rändama].

seebimullid 
seebimullid1 seebimullid5 seebimullid3 seebimullid4

SUURTE SEEBIMULLIDE TEGEMISE IDEE raamatutest ja internetist:
Drake, J. Laste suveraamat. 1: [ Ideid suvisteks tegevusteks]. 2001. Lk 100-101 Seebimullid.
Eksperimentide maailm: [põnevaid katseid lastele]. 2011. Lk 16-17 Nutikalt tehtud mullid: [katsed seebiveega].
Richards, K. Õhk ja vesi: [lihtsaid katseid lastele]. 1993. Lk [18] Seebimullid.
http://soapbubble.wikia.com/wiki/Soap_Bubble_Wiki Täiskasvanud teevad hiigelsuuri seebimulle. Erinevad retseptid jm nipid.
http://www.instructables.com/id/Huge-bubble-maker/ Lapsed teevad mullitaja pulkadest ja nöörist. Vedeliku retsept: 12 klaasi vett (1 klaas=250 ml), 1 klaas maisisiirupit, 1 klaas nõudepesuvahendit, 2 sl küpsetuspulbrit (mitte soodat), glütseriin.
http://www.crafts-for-all-seasons.com/giant-bubble-maker.html Lapsed teevad mullitaja pulkadest ja nöörist. Põhjalikus instruktsioonid piltide ja videona. Vedeliku retsept: 10 klaasi sooja vett, 1 klaas nõudepesuvahendit, pool klaasi maisisiirupit või glütseriini.
http://indietutes.blogspot.com/2010/07/bubble-burst.html Lihtsam mullitaja looduslikest okstest. Vedeliku retsept: nõudepesuvahend, vesi
http://www.pbs.org/parents/crafts-for-kids/really-big-bubble-maker/ Mullitaja nöörist ja plastikkõrtest.
http://www.nobiggie.net/make-giant-kiddie-pool-bubbles/ Lapsed suure seebimulli sees.
Otsi veebist `soap bubbles´, ´giant bubbles´vmt märksõnadega lisa.

Meie mullivedeliku retsept:
2 kl sooja vett
1 kl nõudepesuvahendit
5 sl suhkrut
Võib lisada 3 sl glütseriini (üks 20-grammine pudel, müüakse apteekides)
Ära aja vedelikku segades vahule. Lahus peab seisma vähemalt järgmise päevani. Mida kauem seisab, seda paremaks läheb.
Katsetage oma retsepte! Suhkur ja glütseriin annavad mullidele vastupidavust juurde, kuid saab hakkama ka ilma glütseriinita.

Oleme tänulikud kõigile lapsevanematele, kes oma last meisterdamise juures aitavad ja juhendavad!
Oleme tänulikud kõigile lapsevanematele, kes saavad meisterdamiseks vajalikke vahendeid kaasa võtta või mudilaste jutulaupäeva muul moel toetada!
Ootame jutulaupäevale eelkõige 3-6-aastasi lapsi, kuid nooremad ja vanemad õed-vennadki on teretulnud! Mudilaste jutulaupäevad toimuvad kaks korda kuus. Jutustame või loeme ette lugusid, mängime ja meisterdame koos, joonistame. Joonistused ja meisterdused võib koju kaasa võtta või mõneks ajaks raamatukokku näitusele jätta.

Lapsevanematel, kes soovivad lapsevankri liftiga 2. korrusele tuua, palume oma soovist lasteraamatukoguhoidjale teada anda (helistage 782 1945 või paluge kellelgi sõna viia) - tuleme teile lifti võtmega 1. korrusele vastu.

Jutulaupäeval osalemine on tasuta.