eng est

Sel kevadel ilmus Võrumaal tegutseva Metsamoori Perepargi perenaise Irje Karjuse armas raamat „Metsamoori ravimtaimeraamat lastele“. Raamatu moto on: „Tule minuga koos avastama looduse salapärast maailma“.

Irje Karjus ütleb saatesõnas: „Kutsun sind eesti loodusesse imesid avastama. Metsas, aasal, mererannal või karjakoplis näed sa enda ümber palju igasuguseid taimekesi. Igaühel neist on oma ainulaadne välimus ja lõhn.“

Autor õpetab lühidalt ja selgelt, kuidas ravimtaimi korjata ja mida sealjuures tähele panna. Samuti edastab ta näpunäiteid kuivatamise, säilitamise ja kasutamise kohta.

Ravimtaimi tutvustatakse tähestikulises järjekorras – aasristik, angervaks jne. Kõrvenõgest tutvustades tuleb kõigile kindlasti meelde H. C. Anderseni muinasjutt „Metsluiged“, kus õde oma vendade nõidusest päästmiseks kudus neile nõgesevartest särke. I. Karjus kinnitab raamatus, et muinasjutul on tõsi taga, sest nõges on pika varrega tugev taim. Nurmenukk ja nõmm-liivatee on tuntud kõharavimina, aga samuti „hea une teena“.

Rukkilill - taevane saadik või tükike taevast - on hea silmadele. Palju abi saab saialillest ja teelehest. Viimasena tutvustatakse ravimtaimeraamatus võilille.

Elu on näidanud, et kõik taimed kõigile ei sobi, igaüks peab leidma endale ja oma lähedastele „pai tegevad“ taimed. Et ravimtaimede kasvamine ja õitsemine täies hoos, seepärast soovituseks selline raamat.

Inga Kuljus