eng est

Läheneva Eesti taasiseseisvumisspäeva puhul sobib tutvustada kaht Eestit ja eestlasi iseloomustavat raamatut.

Raamat „Laulan laevatäie” on poeetiline ja isiklik fotoraamat eesti laulukultuurist. Raamatus on fotod, tekstid, laulusõnad ja luuletused. Fotograaf Sabine Burger vaatab eesti kultuuri väljastpoolt tulnud šveitslase pilguga.

Tekstide autorid tutvustavad väga isiklikke ja poeetilisi vaatenurki laulmisele. Lauri Sommerit huvitab arhailistese lauludesse kätketud maailmapilt ja tema isiklik suhe laulmisega. Valdur Mikita mõtiskleb looduse ja laulmise põimumise üle, kirjutab metsade helimaastikest ja eesti keele seostest meloodiatega. Ajaloolisi ja poliitilisi seoseid harutab Eero Raun. Kristiina Ehin pajatab fiktiivsesse ajalukku kuuluva loo naistest, kes tahtsid minna esimesele laulupeole, kuid keda sinna ei lubatud. Nõukogudeaegsetel laulupidudel kogetud tunnet meenutab Ly Seppel.

Raamatu esitlusel 30. mail Võrus võlus Sabine kohaletulnuid oma imeilusa eesti keele ja väljendusoskusega. Ta rääkis, et ei teinud nn paraadpilte, vaid käis kooridega kaasas ja jäädvustas seda, mis tundus huvitav. Kohtumist ilmestasid laulud Lauri Sommeri ja Urmas Kalla esituses.

Harilik eestlaneKarin Nemeci ja Helene Ree lustakas lühilugudega fotoraamat „Harilik eestlane” on jäädvustanud põnevalt tänapäeva eestlase igapäevaelu, hinge- ja mõttemaailma. Selle raamatu on loonud eesti rahvas iseendast kasutades selleks sotsiaalmeediat. Raamat katab kõik olulised eestlast iseloomustavad teemad, alates eestlase iseloomust kuni söögikommeteni, just need asjad, mille kohta välismaalased kõige sagedamini küsivad või mis ühte rahvast iseloomustades olulised on. Raamatus on kasutatud lühikesi rahvalugusid, vanasõnu, huvitavaid fakte ja humoorikaid fotosid. Eestlasest raamatuhuviline tunneb raamatut sirvides mõnusat äratundmisrõõmu. Välismaalastel loodetavasti aitab raamat muidu kinnise iseloomuga eestlast mõista.