eng est

E-postPrindiEkspordi ICS

Evi Tihemetsa raamatuillustratsioonide näitus

Pealkiri:
Evi Tihemetsa raamatuillustratsioonide näitus
Millal:
R, 24. Mai 2024 - R, 5. Juuli 2024
Kategooria:
Lastekogu

Kirjeldus

2024. aasta 24. maist 5. juulini saab Võrumaa Keskraamatukogu 2. korrusel Tähesaalis vaadata Eesti graafika grand old lady  Evi Tihemetsa raamatuillustratsioonide näitust. 
Illustratsiooninäitus täiendab väikese lisana samal perioodil Vana-Võromaa Kultuurikojas eksponeeritud Evi Tihemetsa suurele graafika ülevaatenäitust "Jalutuskäik iseendaga", mis annab vaatajale võimaluse käia koos kunstnikuga läbi tema pikk loometee: kogeda mõtlemapanevaid ja sügavaid teemasid, aga ka lusti ja helgust.
Evi Tihemets käis näituste avapäeval ka väikese illustratsiooninäitusega tutvumas. Kunstniku jaoks oli huvitav kohtuda omaillustreeritud raamatute väljapanekuga illustratsiooninäituse kõrval. Ta avastas üllatusega oma esimese illustreeritud raamatu (N. Erkai "Aljoška", 1962), mida tal enam meeleski polnud. Raamatuid lehitsedes meenus mõndagi nende piltide sünniloost. Näiteks A. H. Tammsaare "Tähtsat päeva" illustreerides käis kunstnik Vargamäel hoonete ja esemete detaile joonistamas, ühele illustratsioonile aga joonistas oma vanaisa.

Vana-Võromaa Kultuurikoda kirjutab kunstniku tutvustuseks: 
Evi Tihemetsa graafilised rännakud
Vana-Võromaa Kultuurikojas avatakse 24. mail graafik Evi Tihemetsa loomingu ülevaatenäitus. 
Evi Tihemets on sündinud 1932. aastal Tapal, kus veetis õnneliku lapsepõlve vanemate ja endast nooremate kaksikvendadega. Suure seiklejana oli tema lemmiktegevus jalutuskäigud koos koeraga metsas. 
Kunstiinstituuti astus ta sooviga õppida maalikunsti, kuid juhuste kokkulangemise tõttu hakkas õppima graafikat ja lõpetas 1958. aastal raamatugraafikuna.  Õpingute ajal ja hiljem noore kunstnikuna võimaldati Tihemetsal viibida loomingulistes laagrites toonase Nõukogude Liidu kunstibaasides. Kõige kirkam ja meeldejäävam aeg oli 22-aastase kunstniku jaoks Karjalas veedetud poolteist kuud. 1961. aastal oli tal võimalus tutvuda armeenia kultuuriga. Hilisemas elus reisis Tihemets mööda maailma koos abikaasa, etnoloogi ja folkloristi Ants Viiresega. 
Suurema osa elust on Evi Tihemets tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Ta on osalenud aktiivselt näitustel ja tema loomingut võib leida mitmel pool üle maailma. 
Näitus Vana-Võromaa Kultuurikojas tutvustab Evi Tihemetsa rännakuid enda sees ja ümber. Väljas on lapsepõlvemälestustest inspireeritud metsateemalised litograafiatehnikas teosed. Mitmes seerias on kajastatud loodust kui rahu allikat. Näha saab suuri vorme, puhtaid toone, lüürilisust ja lihtsust. Mütoloogilised sarjad on inspireeritud ürgsest soomeugri kultuurist. Oma sisekaemusi esitleb, elu ja väärtushinnanguid käsitleb kunstnik abstraktses vormikeeles.
Näitus jääb avatuks 7. juulini.