eng est

Ajango Martin, Helle

Meie teekond vabadusse : ühe perekonna vabaduseotsingud Teise maailmasõja järel ja sellele järgnenud aastatel / Helle Ajango Martin ; [kujundanud Irina Tammis ; toimetanud Aili Saks].-

Tallinn : Tammerraamat, 2013.- 154 lk. : ill. ; 22 cm

2009. aastal saatis Helle Ajango Martin raamatukokku mälestusteraamatu „Our journeys toward freedom : one family's search for freedom during and after word war II", mida ka põgusalt lehes tutvustasin.

Sel kevadel ilmus Helle Martini sulest „Meie teekond vabadusse". 21. mail dateeritud kirjas ütleb ta selgituseks: „See raamat pole küll otsene tõlge mu inglisekeelsest raamatust, sest seal on palju uut materjali. Arvan ise, et see uus raamat on nagu variatsioonid samal teemal."

Raamat algab pühendusega: „Isa ja ema mälestuseks, armastusega, kelle vaprus, vastupidavus ja raskused olid nende vabaduseotsingute jooksul peaaegu ületamatud. Vendadele Helmutile ja Väinole, kes hoolimata kõikidest rasketest aegadest jäid koos minuga optimistlikuks ja austasid meie vanemate kultuuripärandit." Samuti on raamat pühendatud kõikidele sugulastele Eestis ja väljaspool Eestit.

Helle Ajango Martin, kes on sündinud 26. veebruaril 1935 Võrus, ütleb raamatu eessõnas: „Lugu jutustab meie perekonna läbielamistest Teise maailmasõja keerises ja sõjajärgsetel aastatel. Paljude inimeste õhutusel, kes mu inglisekeelset raamatut on lugenud, kirjutasin loo ka eesti keeles. Nende õhutajate hulgas oli Eesti Kirjandusmuuseumi tuntud teadur ja kriitik Rutt Hinrikus Tartust, kes ütles pärast mu inglisekeelseraamatu lugemist: „Kindlasti peaks see raamat olema ka kättesaadav ka eesti keeles, see kõneleb eesti lugejaile ja Võru lugejaile, see on Eesti ajalugu".

Heino Siku vahendusel saatis ta raamatukogule luulekogu „Raudvara". „Pärast seda, kui olin saatnud oma raamatu Võru Keskraamatukogule, kirjutasid mulle mitu raamatukogu töötajat ja direktor, kui väga nad mu luuletusi hindasid. Nad olid väga liigutatud, kui neid luuletusi lugesid ja ütlesid, et hindavad seda väga, et keegi väljastpool Eestit mõtleb kodu-eestlaste ja nende raskuste peale ja tunnetab, mida tähendab elada oma maal võõra võimu all. Nad olid tänulikud, et ma olin kirjutanud sellist luulet." Sellest sai alguse meie kirjavahetus. Helle Martin on käinud ka raamatukogu vanas majas Tartu 42.

Helle ema Irene oli näitleja Kandle teatris. Sellest on juttu peatükis „Kuidas mu isa ja ema sattusid Võrru elama ja kuidas ema alustas oma teatrikarjääri". Raamatu lõpuosas kirjutab Helle Martin: „Ma arvan, et need aastad, mil ema oli seotud teatriga nii Kandles kui ka Geislingeni Eesti Teatris, olid kõige õnnelikumad aastad ta elus. Lugesime ema abilistega talle tihti Silvi Jansonsi raamatut „Avastage Võru Kannel", mille tõin talle Võrust 2001. aastal... Emale meeldis ka kuulata muusikat nendest operettidest, milles ta oli oma teatrikarjääri jooksul laulnud." Seetõttu valmistas H. Martinile Võrus käies suurt rõõmu kohtumine Tont Lareteiga. Peatükis „Minu ja Helmuti lapsepõlvemälestusi Võrus" leiab ta, et „üks huvitavamatest tegevustest oli kuulata ema teatrijutte, kui ta teatriproovidest või oma kolleegidest jutustas." Raamatus on õnneks fotosid Eestist.

Ajangote pere põgenes Võrust augustis 1944. Oldi laagris Saksamaal, Götizes Voralbergis Alpide eelmäestikus. „Õhtuti kästi elektrivalgustus ära kustutada, et vaenlaste lennukitele silma ei paistaks. Kontrastina meie pimedatele elektrivalguseta õhtutele nägime säravat valgust lähedal asuvast Šveitsist. Luuletus „1944 Austrias" luulekogust „Raudvara" kirjeldab ilmekalt pere raskusi sel ajal. Oktoobris jõudis pere Geislingeni laagrisse ja seal sündis Väino-Enn. Lapsed käisid koolis ja ema mängis teatris ning isa oli laagri politseis.

Edasi viis elusaatus perekonna Ameerikasse ja nendest aastatest on ka raamatus fotosid.

Ta kirjutab oma reisidest Eestisse, eriti Võrru: „Kui jalutasin Võru tänavail ja vaatasin sinist taevast ning Tamula järve pehmet liivast randa, tundsin, nagu oleksin alati siin olnud. Mu uus kodu Ameerikas tundus nüüd väga, väga kaugel, nagu mõnes unenäos. Mu kodu Võrus tundus aga tõelisuses..."

Helle Ajango Martini raamatuid saab laenata raamatukogu vanema ja väliseesti raamatu toast, mis on avatud teisipäeviti 11- 15 ja kojulaenutusest kõikidel raamatukogu lahtioleku aegadel.

Inga Kuljus