eng est

Album „Terra Mariana 1186-1888“loodi vaid ühe eksemplarina ja asub tänapäeval Vatikani apostellikus raamatukogus.

Album annab üksikasjaliku ülevaate kristluse levikust Eestis ja Lätis ning on oma ajaloolise, kunstilise ja kultuurilise sisu poolest ainulaadne. 70 leheküljel esitatakse rikkalik pildi- ja tekstimaterjal Liivimaa losside, varemete, kirikute, hauakivide, vanade aadlisuguvõsade vappide ja pitsatite, ajalooliste isikute kohta. Iga pärgamendilehe on kujundanud erinev kunstnik - kullapulbri ja hõbepasta trükis, käsitsi köidetuna, koondlehekülgedega, kullatud illustratsiooni-allkirjadega.

Vastavalt Läti Vabariigi ja Püha Tooli vahel 2000. aastal sõlmitud leppele “Katoliku kiriku kultuuri- ja kunstipärand“, andis Läti Vabariigi kultuuriministeerium 2004. aastal korralduse projekti „Albumi Terra Mariana faksiimile ja selle teaduslikud kommmentaarid“ ettevalmistamiseks. See lubas 10 identse koopia ja 1000 väikesemõõtmelise faksiimileväljaande avaldamist ning põhjalikke teaduslikke kommentaare. Viimases on iga albumi lehe kohta lühike annotatsioon läti, eesti, inglise ja saksa keeles.

2008. ja 2009. aastal avaldas rikkalike faksiimiletrükkide väljaandmise kogemustega Itaalia kirjastus Franco Cosimo Panini Editore.S.p.a. 10 albumi identset koopiat, millest üks asub Eesti Rahvusraamatukogus.
2014. aasta märtsiks olid 1000 väikesemõõtmelist eksemplari ja teaduslike kommentaaride väljaanne välja antud. Need eksemplarid on mõeldud haridusasutustele, raamatukogudele, kogudustele jne.
22. oktoobril 2015 andis Läti Rahvusraamatukogu direktor Andris Vilks Eesti mäluasutustele ja Terra Mariana albumis mainitud kohtade raamatukogudesse albumi faksiimiled üle. Võrumaa Keskraamatukogus saab uudistada Terra Mariana albumit lugemissaalis Contra lugõmisõ ja luumisõ kotuse pääl!

Inga Kuljus