eng est

22. märtsil oli Kella Kahe Kirjandusklubi külaline Katrin Johanson, raamatute „Läbikäidavad toad” ja „Atlantis abajas” autor.

Samahästi oli see kohtumine sarjast „Sündinud Võrus”, sest ta meenutas tähenduslikke kohti lapsepõlvest. Suurt äratundmisrõõmu valmistas Olavi Ruitlase raamat „Vee peal”. Katrin Johanson oli agar lasteraamatukogu külastaja – esmaspäeviti ja kolmapäeviti kunstiringis käies astus sisse kultuurimaja II korrusel asuvasse raamatuvaramusse, sest sai sealt palju lugemiselamusi. Loodustunnetus aga tekkis vanaema juures Setumaal.

Katrin Johansoni esimesena ilmunud raamat „Läbikäidavad toad” on seotud perekonnaga. Lapsena vanaemalt kuuldud perekonnalugu jäi meelde, aga raamatus on tegelikkusest ainult episoodid, prototüüüpe ei ole. „Atlantis abajase” idee on koolist, kus oli tegu šamaani haiguse sümptomitega, kus kahesse õpilasse oleks nagu kuri pesa teinud.

Vahepeal ajalehe „Sakala” juures leiba teenides jäi romaan pooleli, aga õpetajana töötades jätkas kirjutamist. Saades endiselt töökaaslaselt teada romaanivõistluse toimumisest, mõtles, et mis siin enam oodata ja kirjutas teise romaani veel ning saatis mõlemad käsikirjad ära, just tagasisidet soovides, mitte niivõrd auhinda. Esimese raamatu kirjutas Katrin Johanson südamega, teise mõttega.

Kartin Johanson rääkis oma kogemusest seoses toimetaja tööga. Esimesena ilmunud raamatul oli väga hea toimetaja, pani kõik komad paika jne. Küll ta aga soovitas välja võtta „selgeltnägemise” koha, kus vanaema nägemise peale leidis mehe, aga see juhtus tegelikult ja autor seda välja ei jätnud. Teise raamatu toimetaja Jan Kaus andis samuti head nõu. „Atlantise abajas” ei armasta ta ühtegi tegelast, olgu märgitud, et allakirjutanu ka mitte.

Lugejad leidsid kaks faktiviga ja palju abi oli „Kultuuris ja Elus” ilmunud artiklist salastatud vangilaagritest.

Küsiti ka Podoolia ja Kreeka kogemuse kohta ja selgus, et Podoolias käis Katrin Johanson koos Võru matkaklubiga. Kohtumise lõppedes sai kirjandusklubi seltskond teada, et kolmas raamat on kirjutamisel, mida jääme suure huviga ootama. Koosolijate rõõmuks musitseeris kitarril Kaur Pai.

Katrin Johanson ise on tänulik igale lugejale, kes on pühendanud tema loomingule oma aega, lugejad on aga temale tänulikud suurepäraste raamatute eest. Soovitan kõigile Võrust pärit autori raamatuid lugeda!

Inga Kuljus