eng est

Mitmete heade asjaolude kokkulangemisena sündis 13. juunil Kella Kahe Kirjandusklubis üritus „Mittekadunud Petserimaa”.

Ilmar Vananurm esitles menukalt oma vene keeles kirjutatud luulekogu „ Зов зовы за рекой” mais Petseri Rajooniraamatukogus. Võrumaa Keskraamatukokku Baltimore Eesti Seltsilt saabunud raamatuannetuses leidus Esimese Eesti Vabariigi aegne „Eesti teede kaart”. Need asjaolud kokku andsid põhjuse korraldada Ilmar Vananurme poolt pealkirjastatud üritus „Mittekadunud Petserimaa”.

Ilmar Vananurm, kellelt on ilmunud kolm köidet „Petserimaa külad”, on kandnud Petserimaa saatust oma südames juba 30 aasta ja on senini parandamatu optimist, lootusega Petserimaa kord Eestile tagasi saada. Publik sai osa tema põhjatutest teadmistest Petserimaa kohta, mis 1991. aastal lõigati Eesti küljest ära. Aga lihtsalt kuulajana ei lastud olla – osaleti viktoriinis , mille parim vastaja sai auhinnaks raamatu „Mu Petserimaa” koos autogrammiga. Praegu käib luuletaja kultuuriviisaga seal ühel korral aastas.

Teisel pool piiri on palju lahkunute – sugulaste haudu ja siit ka viisade teema – ilma viisata ei saa käia oma sugulaste haudu hooldamas. Võrumaa Arenduskeskuse kaudu saab taotleda kompensatsiooni Vene viisa taotlemiseks.

Luulekogu „ Зов зовы за рекой” valmis kahe aasta jooksul ja autor luges mõne luuletuse ette.

Kohtumise lõpetuseks mängis Ilmar Vannaurm karmoškal omaloodud „Petserimaa valsi”. Laulu loomisele kulus ligi aasta, sest oli vajal leida sobivad riimid. Siin keegi kaasa ei laulnud, küll aga lauldi Petseris kaasa.

Eesti teede raamitud kaart on kõigile huvilistele uudistamiseks mõttetoas. Ilmar Vananurme teoste näitus on eksponeeritud kojulaenutuses.

Inga Kuljus