Tänavune kevad, mil elavat muusikat kahjuks nautida ei saa, on Eesti muusikaelus juubeliterohke. Sünnipäevi tähistavad inimesed, kes on meid rõõmustanud oma imeliste lauludega aastakümnete jooksul. Järgnevalt väike tutvustus mõne juubilari kohta, lähem tutvumine jäägu lugejale.
21. märtsil 1920. aastal sündinud Georg Otsa väärikas 100. sünniaastapäeva tähistamine jäi eriolukorra tõttu ära, aga suur tänu Klassikaraadiole, kes pühendas palju eetriaega armastatud laulja meenutamisele. Võrumaa Keskraamatukogu näitusel „Georg Ots 100” olid raamatute ja helikandjate kõrval eksponeeritud museaalid Eesti Ajaloomuuseumist ja Võrumaa Muuseumist.
Kulle Raig kirjutab oma raamatu „Saaremaa valss” eessõnas: ”Georg Ots oli legend juba eluajal eelkõige tänu oma mitmekülgsusele ja suurele andele.” Raamatus rullub peatükkidena lahti Georg Otsa elu- ja loometee algusest kuni hüvastijätuni Metsakalmistul 10. septembril 1975. aastal. Raamatus on hulgaliselt fotosid. Samuti rõõmustavad lugejat tema akvarellid, sest Georg Ots oli arvestataval tasemel kunstnik. Raamatu lõpus küsib Kulle Raig: ” Mis jääb meile?„ ja vastab samas ise: „Eelkõige tema unustamatu hääl”.
31. mail tähistas Eesti estraadimuusika maailm legendaarse muusiku Uno Loobi 90. sünnipäeva. Kuuldes tema nime, hakkab kindlasti meist paljudel kõrvus helisema laul „Mis värvi on armastus?” Uno Loobi aukartusäratavast pikast loometeest – rohkem kui 60 aastat laval - on põhjaliku elulooraamatu kirjutanud Enno Tammer „Uno Loop: läbi elu”. Jutud on räägitud põhiliselt aastatel 2006-2007. Fotosid on raamatus rõõmustavalt palju, et lugeja saaks jälgida muusiku elurada.
Jaanipäeval, 24. juunil möödub 88 aastat armastatud estraadilaulja Heli Läätse sünnist. Temaga peetud vestlused elust, lauludest ja kaasteelistest on südamlikuks raamatuks „Heli Lääts. Armastusega” vorminud Hille Karm 2017. aastal. Eesti estraadimuusika grand old lady lahkus meie seast 16. veebruaril 2018, nii et ta sai oma elulooraamatut ise lugeda. Raamatus mõtiskleb Heli Lääts karjääri, abielu ja laulude loojate üle ning teost ilmestavad hästi valitud fotod.
Eelpool juttu olnud Eesti muusika suurkujude kontserttegevus oli nende hiilgeaegadel mõeldamatu ilma Emil Laansoo ansamblita. Sellepärast väärib siinkohal märkimist Siiri Talli raamat „Minu isa Emil Laansoo” (2017). Oma isa portreteerides ei ava Siiri Tall mitte ainult üht olulist osa Eesti levimuusika ajaloost, vaid puudutab ka mitmeid peatükke Eesti ajaloost üldse.
Et Siiri Tall on kirjutanud sõnad Jaak Joala hitile „Naerata”, ongi õige hetk siirduda lauljat tutvustavate raamatute juurde. Jaak Joala oleks tänavu 26. juunil saanud 70-aastaseks. Mõlemad tema elulooraamatud – Paavo Kanguri „Jaak Joala: ka unustuse jõel aeg kord silla loob” ja Margit Kilumetsa „Jaak Joala: kuulsuse ahelad” ilmusid aasta pärast laulja lahkumist 2014. aastal. Meenutada aitavad ka neis raamatutes olev rikkalik fotomaterjal.
See oli väike valik muusikute elulooraamatutest, aga suurem ja laiem valik ootab lugejat Võrumaa Keskraamatukogu raamaturiiulis. Samuti saab koju kuulamiseks võtta helikandjaid. Nii raamatute kui heliplaatide kohta leiab infot e-kataloogis RIKSWEB : https://vorumaa.webriks.ee/
Helisevat suve muusikaraamatute seltsis!
Inga Kuljus