eng est

moodnejoonLäheneva Eesti Vabariigi 105. aastapäeva eel on hinge kosutav tutvustada AS Äripäeva kirjastuse imeilusat ja sisutihedat raamatut „Moodne joon: Eesti linnaelu 1920.-1930. aastail”. See on lugu Eesti ajaloo ühest kaunimast ajajärgust, kahest üürikesest aastakümnest, mil eestlane sai oma vaba riiki üles ehitada.

Esimese peatüki „Pisikesed puidust linnad, inimesed sees” autor on Ene-Margit Tiit, kes tõdeb: „Enamik linnu toimis kohalike keskustena. Neis paiknesid vabrikud ja töökojad, mis tootsid enamasti laiatarbekaupu kohalikeks vajadusteks”. Helene Graubergi südamlikku teksti „Linnalaste muretud mängud” on pikitud joonistusi ja fotosid. Karmen Trasberg iseloomustab hariduselu algusaastaid: „Eestikeelse ja -meelse hariduse ülesehitamist alustati iseseisvunud Eestis ahtalt pinnalt, ent rahvas janunes hariduse järele ning kesk- ja kõrghariduse saanute arv hakkas kiiresti kasvama. Siit sirgus ka riigi tulevane eliit”. Anna Rinaldo kirjutatud peatükis „Arstid võistlesid ravitsejatega” on juttu noore Eesti Vabariigi meditsiinikorraldusest. Saame teada, et Johannes Vares-Barbarus teenis arstina sama palju kui minister.

Peatükis „Kohtume kohvikus” meenutab Kristi Kultas-Ilinsky perekonnaettevõtet - kohvikut Kultas, kus tegutses ka tema Võrust pärit ema Agnes.

Usutavasti oli paljudes kodudes ja on praegugi veel Lutheri vabriku kohvreid, millest Kadri Bank jutustab peatükis „Puusärgivabrikust vineertööstuse tipptegijaks”. Praegugi leidub kodudes Lorupi klaasitööstuse toodangut: vaase, kausse, kanne jne. Muidugi ei saa linnaelust rääkides mööda minna moe temaatikast. Kai Saar kirjutab peatükis „Maailmamood jõuab Eestisse”, et Eesti esimesteks moekunstnikeks said teatrite kostüümikunstnikud nagu Natalie Mei, kes aastatel 1924-1925 töötas joonistusõpetajana Võru Õpetajate Seminaris.

Karula kandi talupoisist Mart Jänesest (1869-1933) pidi saama kiriku- või kooliõpetaja, aga elava loomuga noormees tahtis saada kaupmeheks ja nii läkski, tema rajatud kaubahoov oli Tartu sümbol. Oma tegevuse tutvustamiseks andis välja kalendreid M. Jänese Kirjastus, millest on mõned näidised ka Võrumaa Keskraamatukogus. Loomulikult heidetakse pilk spordi- ja teatrielule, millest viimane arenes eelkõige Tallinnas.
Raamatus on rohkelt fotosid. Kellel teksti süüvimiseks aega napib, saab ülevaate linnaelust ka fotode abil.

Head Eesti Vabariigi 105. sünnipäeva!

Inga Kuljus