Grundtvigi projekt "Uurides teid õppimiseni"
Grundtvigi programmist toetuse saanud Võrumaa Keskraamatukogu kaheaastane õpikoostööprojekt “Uurides teid õppimiseni” sündis soovist uurida erinevaid meetodeid, mida kasutatakse täiskasvanud õppijate stimuleerimiseks ning toetamiseks, konsulteerides samaaegselt õppijatega, et saada teada nende meetodite efektiivsus ja mõju.
Projektis osalesid partnerorganisatsioonid seitsmest riigist – lisaks Eestile veel Soomest, Iirimaalt, Šotimaalt, Portugalist, Hispaaniast ja Austriast.
Raamatukogus käsitleti selle projekti raames õppijatena raamatukoguhoidjaid, kellel on vajadus täiskasvanuõppe järele .
Erineva taustaga õppijate spetsiifilised vajadused mõjutavad nende õppimist, projekti käigus tuvastati ja jagati projektipartneritega erinevate õppimisviiside ning – teede tugevusi erinevate õppijate ja nende vajaduste osas.
Projekt uuris elukestvat õpet kui teekonda, eesmärgiks oli see, et õppijad saaksid võtta maksimaalse erinevatest õppimisvõimalustest, teiste partnerriikide kogemustest täiskasvanuõppe valdkonnas, õppimisviisidest, mis sobivad nende konkreetsete vajadustega, teiste õppijatega suhtlemise enesehinnangut tõstvast mõjust ning mõjust, mida avaldab multimodaalne lähenemine õppimisele.
EESMÄRGID
Projekti “Uurides teid õppimiseni” eesmärkideks olid:
*uurida, jagada ja võrrelda innovatiivseid meetodeid ja lähenemisi õppimisele;
*kaasata täiskasvanud õppijaid ning nende juhendajaid selliste kombineeritud õpistrateegiate arendamisse, mis vastaksid erinevate õppijate vajadustele;
*luua materjalide ja meetodite kogu, mida saab projektis osalevate organisatsioonide ja asutuste kaudu tutvustada täiskasvanud õppijatele ning teistele huvilistele;
*uurida erinevaid e-õppe võimalusi;
*identifitseerida viise, kuidas raamatukogud saaksid kõige tõhusamalt toetada täiskasvanuharidust;
*tõsta õppijate enesehinnangut ning luua baas õppijate edasiseks isiklikuks ning haridusalaseks arenguks.
TEGEVUSED
Projekti keskmes oli õppijate kaasamine, tegevused olid järjestatud vastavalt õppijate eesmärkidele. Juhendajad ja õppijad pidasid ajurünnakuid kasutades multimodaalset lähenemist lühiajaliste ja pikaajaliste eesmärkide seadmiseks, tuvastati individuaalsed õppimisstiilid, neid uuriti ja õppijate vajadused ühendati tegevustega. Diskussioonid foorumites ja küsimustike täitmine andsid pidevat tagasisidet protsessi käigu kohta, juhendajad ja õppijad olid koos osalejatega teistest riikidest aktiivselt töösse kaasatud, kasutades IT-vahendite abil suhtlemist, veebilehte ja osalemist välislähetustes.
Õppijatel oli võimalus valida personaalsed eneseväljendamise vahendid: kirjutamine (proosa, luule), loov kunst, fotograafia, hääle, video või muusika salvestamine.
Juhendajad valmistasid õppijate poolt loodud materjale kasutades juhendi selle kohta, kuidas leida teid õppimiseni.
Projekti käigus valmis fotolugu, veebileht, CD ja DVD, iga partnerorganisatsioon sai mapi tehtud tööde kohta.
MÕJU JA TULEMUSED
Projekti mõju õppijatele seisnes nende suurenenud eneseusalduses ja paranenud üldoskustes, nende tõusnud enesehinnangus ning võimes püstitada oma elu ja karjääri eesmärke. Suurenes õppijate motivatsioon enesearendamiseks, paranesid nende suhtlemis- ja IT-alaseid oskused, projekti tulemusel on õppijad teadlikumad partnerriikide kultuuridest.
Projektis osalevate juhendajate motiveeritus, oskused ja pädevus kasvasid ning nad tulevad paremini toime õppijate eriilmeliste vajadustega. Tõusis juhendajate teadlikkus mitmekesisema ja õppijaid rohkem kaasava lähenemise olulisuse kohta.
Projekti tulemusena vahetati teadmisi ja metoodikat partnerorganisatsioonide vahel.