Alates 1994. aastast tähistab Eesti Lastekirjanduse Keskus iga aasta 20. oktoobril ettelugemise päeva - kutsub nii suuri kui väikesi pühendama kas või pool tundi kodus, koolis, raamatukogus, sõpruskonnas ühisele ettelugemisele.

1996. aastal korraldas Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakond esmakordselt ettelugemise päevale pühendatud maakondliku ettelugemise võistluse. Algul võtsid teksti publikule esitamise oskuses mõõtu kolmandate klasside õpilased. Alates 2008. aastast hakati valima maakonna parimat ettelugejat suurema lugemiskogemusega 4.-5. klasside õpilaste seast.
Alates 2012. aastast hakkas Eesti Lastekirjanduse Keskus korraldama üleriigilisi ettelugemise võistlusi 4. klasside õpilastele. Seetõttu kutsuti ka Võru maakonna võistlusele sestpeale 4. klasside tublisid lugejaid ja eelvooru võitja esindas Võru maakonda lõppvõistlusel.

2020. aasta oli Võru maakonna ettelugemise võistluse juubeliaasta. Juba 25. korda selgitati välja noor etleja, kes oskab kõige paremini loetut mõista ja kuulajatele edasi anda. Eesti rahvajutu aastal loeti ette muistendeid. Võistlus sai Ira Lemberi luuleridade järgi pealkirjaks "Minu vanaisa nägi, kuidas sündis Munamägi"

Uus oli enamiku osalejate jaoks võistluse vorm - esmakordselt esinesid žürii ees ettelugemisvideod. Esialgu oli kavas tavapäraselt koguneda Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonda üksteist kuulama. Siis aga sekkus plaanidesse viirus COVID-19. Osalejate turvalisuse huvides toimus võistlus veerandsaja-aastase ajaloo jooksul esmakordselt kaamerate ees ja žürii hindas muistendite esitamise oskust võistlusvideote järgi. Nii sai oma osa ka teine oluline teema - oli ju EV Kutuuriministeerium nimetanud 2020. aasta digikultuuri aastaks.
Videovõistlus andis võimaluse end proovile panna suuremal hulgal osalejatel. Kindlasti andis osalejatele kasuliku kogemuse võimalus vaadata oma esinemise salvestust. Ka žürii sai esinemisi korduvalt üle vaadata ja muljet kontrollida. Saime kaasata žürii töösse hindaja väljaspoolt raamatukogu - oma punktid andis staažikas etlusvõistlustel osaleja, 8. klassi õpilane Jarko.
Võistlusele laekus 27 videot. Žürii vaatas kõik etteasted hoolega korduvalt üle ja valis üleriigilisele ettelugemise videovõistlusele Võru maakonda esindama Värska Gümnaasiumi õpilase Loore Liisa. Tihedas konkurentsis järgnesid talle Lisete ja Kärt-Getter Võru Kreutzwaldi Koolist. Osalejaid oli lisaks veel Antsla Gümnaasiumist, Võru Kesklinna Koolist, Parksepa Keskkoolist, Haanja Koolist, Puiga Põhikoolist, Osula Põhikoolist ja Vastseliina Gümnaasiumist. Kõigisse koolidesse jagus eripreemiaid mõne eriti hea aspekti eest esinemisel.

Võru maakonna lapsed on üleriigilistel ettelugemise võistlustel läbi aastate tublid olnud: 
2015. a - Miia Isabel Anipai Rõuge Põhikoolist - 2. koht, 
2016. a - Lasse Rihard Sissas Võru Kesklinna Koolist - 3. koht, 
2017. a - Karl Cristian Tamberg Võru Kesklinna Koolist - 1. koht,
2019. a - Janelle-Marleen Taru Võru Kreutzwaldi Koolist - 2. koht,
2020. a - Loore Liisa Samuel Värska Gümnaasiumist - 2. koht.

2020.10.13 252