2021. aasta 11. märtsil kehtestatud piirangute ajal katkes ka lasteaedade välisteeninduspunktide töö. Osa peresid tuli laenatut tagastama ja uusi raamatuid otsima raamatukokku, kuid oli ka neid, kel selleks aeg ja võimalus puudus - ja ehk oldi ka väga ettevaatlikud pandeemia tõttu.

Et laste kaudu ka vanematele laiemalt tutvustada kontaktivaba raamatute tagastamise ja uute raamatute laenamise võimalust, kutsusime lasteaiarühmi raamatukogu juurde õppekäigule. Ööpäevaringselt avatud tagastuskast oli raamatukogu juures olnud juba mõnda aega, kuid raamatute laenutuskapp paigaldati alles 2021. a veebruaris. 

Leppisime õpetajaga kokku, et lapsed võtavad kaasa (kilekotti pakitud) raamatud, mis on vaja raamatukokku tagastada. Need pannakse tagastuskasti. Seejärel tuleb õue laste juurde raamatukoguhoidja, kes näitab, kuidas õpetaja poolt tellitud raamatud laenutuskappi pannakse. Tark kapp saadab õpetaja telefonile sõnumi, lapsed saavad sõnumiga tulnud koodi kapi numbriklaviatuurile sisestada ja raamatud välja võtta. Siis teeb raamatukoguhoidja lahti tagastuskasti ukse ja lapsed saavad vaadata, mis seal sees on. Saab selgitada (ja mõnikord ka kurbade näidetega tõestada), et pakkimata kasti lastud raamatud võivad kõrgelt kukkudes lahti minna ja viga saada, eriti kui neile palju raskeid raamatuid peale visatakse. Ja vihmase ilmaga tõmbab paber endasse õhuniiskust ning paisub laineliseks. 

Rääkisime, ka sellest, kuidas kasti toodud raamatud raamatukokku jõuavad ja lugejakontodelt tagastatakse.

Piirangute leevenedes oli rühmadel võimalus seejärel ka raamatukokku tulla, soovi korral kojulaenamiseks raamatuid valida ning põnevaid näitusi vaadata. Riiulite vahel raamatute uurimisest ja lugemissaali mängunurgas tegutsemisest tundsid lapsed juba ammu puudust!

Õppekäigud laenutuskapi ja tagastuskasti juurde jätkuvad lasteaia- ja klassiõpetajate soovil ka edaspidi. Kokku leppida saab 782 1945 või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.