2021. a suvel oli Võru maakonna raamatukogude noortel lugejatel üheksandat korda võimalus osaleda suvises lugemismängus Laste-Raamatu-Suvi.

3 kuu jooksul said osalejad koguda lugemispassi templeid läbiloetud raamatute eest. Lisaks tuli vastata küsimustele loetu kohta, valida loetust lemmikraamat, kirjutada, miks see raamat kõige enam meeldis, joonistada samast raamatust pilt ning mõelda välja küsimus raamatukunstnik Marja-Liisa Platsile. Lugemismuljetest ja joonistustest sai näitus RAAMATUSUVE LEMMIKRAAMATUD. Näitus soovitab lugejate lemmikuid lasteosakonnas septembri lõpuni ja läheb siis maakonna raamatukogudesse rändama. 
Suvel olid lasteosakonna Tähesaalis näitusel Marja-Liisa Platsi illustratsioonid Triinu Laane raamatule "Luukere Juhani juhtumised".

Lugemismängus osales sadakond last. Kaheteistkümnest raamatukogust laenati ja loeti poolteist tuhat lugemispassi raamatut. Finaali jõudis 72 lugejat vanuses 6-16 aastat. Nemad suutsid täita nõudliku lugemisprogrammi kõik tingimused ja said auhinnaks kutse kohtumisele kirjanik Marja-Liisa Platsile Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnas 8. septembril 2021.
Külaline vastas lugemismängus osalejate küsimustele, mis lugemissuve jooksul olid tekkinud. Saime teada, et Marja-Liisa unistas lapsena pilvedel kõndimisest; et ta tahaks olla kaheksajalg, kes oskab muuta oma kuju, värvi ja tekstuuri ja on üldse üks fantastiline loom; et üks tema lapsepõlvest meelde jäänud raamatuid oli "Kärbeste jumal", mille ema talle kunagi kinkis; et talle meeldisid lapsena paljud raamatud just piltide pärast. Aga oli ka raamatuid, mille pildid oleks ta tahtnud üle joonistada või hoopis uuesti teha. Ja ta oli väga rõõmus, kui selgus, et võibki päris ise uutele raamatutele pilte joonistada! Kuulsime, et raamatu illustreerimine on aeganõudev töö, mis algab teksti lugemisel tekkivate kujutluspiltide püüdmisest ja nõuab palju mõtlemist, uurimist ja katsetamist. Aastas saab Marja-Liisa muude tööde-toimetuste vahel valmis umbes nelja raamatu pildid. 
Kui palju ja milliste autorite raamatuid on Marja-Liisa illustreerinud, saab uurida slaidikavalt, mille leiad siin: https://drive.google.com/file/d/1c2hIxjUQtleKaB1botXurj32cDoH-CKr/view?usp=sharing
Küsiti ka seda, miks on "Luukere Juhani" raamatus musta ja valge kõrval kolmandaks värviks valitud roosa - eks ikka sellepärast, et elurõõmus neoonroosa tõi kõige paremini välja sellesse loosse kirjutatud soojuse ja rõõmu! Senistest töödest on Marja-Liisale kõige südamelähedasem mansi rahvajuttude kogumiku "Linn seitsme tiivaga raudhobuse seljas" illustreerimine: https://marjaplats.com/linn-seitsme-tiivaga-raudhobuse-seljas

Seejärel tunnustati kõiki lugevaid inimesi tänukirjaga, millele oli autogrammi kirjutanud Marja-Liisa Plats. Lisapreemiaid jagati enim lugenutele (seekord oli rekordiomanik Kerstin, kes võttis eesmärgiks lugeda läbi kõik 103 lugemispassi ja lisanimestiku raamatut). Premeeriti raamatukogu külastajatelt enim punkte saanud raamatusoovituste kirjutajaid ja joonistajaid (mõlemas kategoorias saavutas esikoha Sireliis) ning staažikamaid lugemismängus osalejaid (Risto on osalenud kõigis senises üheksas lugemismängus). Marja-Liisa valis ka kõige huvitavama küsimuse - Jete Jessica küsis: "Miks on "Kooliraamatus" inimeste silmad nagu kurgid?" Frida, kes selles loos esimest korda kooli läheb, on nii elevil, et tema eriliselt rohelised silmad on piltidel lausa rõngas - tõepoolest nagu ümmargused kurgiviilud!

Esmakordselt oli lõpupidu võimalik jälgida ka distantsilt Võrumaa Keskraamatukogu Youtube´ i kanalil, ülekanne oli mõne aja jooksul järelvaadatav. Nii said peost osa ka need lugemismängurid, kes mingil põhjusel peole tulla ei saanud.

Võru maakonna raamatukogude lugemismängu korraldamist toetas Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp.

Vaata võistulugemise reegleid ja raamatunimestikke!
Kui soovite mõnest pildist originaalsuuruses faili või kui soovite, et eemaldaksime mõne pildi albumist, kirjutage 
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


2021. aasta lugemismängu lugemispass ja lisanimestikud

2021 Laste Rmt Suvi lugemispass yhel lehel v

2021 Laste Rmt Suvi rmtnimestik lisalugemiseks lk1 v

2021 Laste Rmt Suvi rmtnimestik lisalugemiseks lk2 v