eng est

Kui inimesed olid ilmas tükk aega elanud, tundsid nad, et nende mälust jääb kõige imelise meelespidamiseks väheks. Aeg läheb, uued imed sünnivad ning vanad kaovad aegade taha.
Inimesed kutsusid endale appi raamatud. Sest raamat mäletab, tema mälu hoiab alles kõik, mis sinna kord pandud.
Grethe Rõõm. Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek. Tindi, 2010, lk 72

Grethe_1l600
GRETHE RÕÕM
18.11.1976 Kuressaare

GRETHE RÕÕM sündis 18. novembril 1976. aastal Saaremaal Kuressaares. Õppis Kuressaares ja Vastseliinas, lõpetas 2001. aastal Tartu Ülikoolis eesti kirjanduse eriala. Töötas ajakirjanikuna maakonnalehes Võrumaa Teataja ja ajakirjas Eesti Naine ning fotograafina. Elab Võrumaal Rõuges Tindi külas, kasvatab lapsi, kirjutab, pildistab.

Rõuges sündisid ja jõudsid raamatukaante vahele ka "Lohe Lembitu lood : pahandus Ööbikuorus" (2009)
"Lohe Lembit tuli me perre esiti õhtujuttudes. Kui oled värskelt hakanud lasteaialapseks, nagu juhtus meie pojaga, siis on tore kuulda, et ka teised, isegi lohed, käivad lasteaias. Mängivad, söövad ja magavad seal, kuni vanemad on tööl. Ja mõnus on teada, et lasteaed pole mingi üliväga tõsine koht! Hoopis sõpru ja nalja leiab sealt. Nii sai pojaraas endale lasteaeda kaasa jutud pisikesest lohe Lembitust, loheema Heleenest ja lohepapa Peetrist, kes elavad oma loheelu meie kodust kiviviske kaugusel Ööbikuorus. [...] Ükski neist [lugudest] pole otse elust maha kirjutatud, aga mõnda on meie perest ka."
Lugusid Ööbikuorus elavate lohede ja Ööbikuoru kõrval elavate inimeste seiklusrikkast sõprusest on kogunenud neli raamatutäit. Teises raamatus "Lohe Lembitu lood : kitserööv" (2010) viivad röövlid Lembitu koos kitsekarjaga Põlvamaale.

"Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek" (2010) "... kasvas sootuks suuremaks sellest, mida ma algul kirjutama hakkasin." Vanaema juttudest pärit Kapsahaldjas, kes lastetutele peredele kapsalehe alla maimukesi viib, sai enda ümber loo ja kaastegelased ühelt kohtumiselt lastega. „Arutasime, mis nime võiks mu uue raamatu tegelased kanda. [... Laste] hulgas oli kaks Roos-Mariid. Ja miskipärast tuli mulle meelde sõprade vahva poeg Rihard. Rohkem polnudki vaja! Korraga olid „Tähtraamatu tagasituleku” põhiliinid ja -tegelased mu peas valmis.”  Kaksikute Roos-Marii ja Rihardi abiga päästetakse raamatuvardjate tähtraamat ja tõrjutakse tagasi kurjad jõud, kes tahavad raamatute maailma inimeste maailmast lahutada ning inimesi mälestusteta jätta. Tähtraamatu restaureerimine kaotab needuse, taastab loo tegelaste mälu ja annab neile seeläbi tagasi lähedased.
Sellegi loo fantastilised seiklused viivad lugeja reaalsetesse paikadesse: "Põimisin kokku kaks mulle kallist linna: Kuressaare, kus me vennaga tontliku naabermaja aias lapsena vaarikaraksus käisime ja muidugi vahele jäime, ning Võru, kus me oma perega mitu head aastat elasime."

Grethe Rõõmu lauseid intervjuudest ja blogist:

... " Enamasti ma kirjutan. Vahel tähendan üles teiste inimeste, vahel enda lugusid. Esimestest saavad artiklid, teistest mu lasteraamatud. [...] Aga vahel ma tähendan aega üles teisel moel: pildistades. On ütlemata armas mäletada hetki, ja fotod on lisaks kirjutamisele võimalus, kuidas hetk peatada."

... Olete oma pesa pununud maale - Ööbikuoru servale. Kuidas te selle õige üles leidsite? "Meie väike kollane maja on puhas tõestus, et oma koha tunned kohe ära. Elasime pärast ülikooli lõpetamist jupikese aega Võrus korteris. Seal oli kena, aga oma kodu igatsuse pärast tiirutasime igal nädalalõpul mööda Võrumaad ja vaatasime müügis olevaid maju. Taavi on siit pärit ja meile mõlemale meeldib siin väga. Elu esimene kohtumine Rõugega oli lõbus: läksime perega - siis oli meil ainult Sassu - ratastega sõitma. Taavi muudkui ütles, et jajaa, ta teab teed, et teeme ümber Võru väikese ringi. Sõitsime ja sõitsime, järsku olime Rõuges. No see tee on valdavalt ülesmäge, ja kui on ropult raske, siis tahaks kohe toriseda. Pidasime rattad kinni, et ma saaks seda rahulikult teha, ja üks pisike nähvits jooksis hooga üle põllu ning hüppas Taavile säärde. See juhtus täpselt meie tulevase kodu ees. Siis me seda ei teadnud, aga mõni aasta hiljem, kui tulime maakleriga siia kanti üht maja vaatama, viipas ta käega, et näe, see koht on samuti müügis, aga vaevalt te seda tahate. Seisime hoovis, õunapuud õitsesid, õhk oli kevadet täis ja mõlemad tundsime, et just see on meie kodu. Ja see tunne pole kordagi kadunud."

... "Sõitsime kodu lähedal jalgratastega ja üks väike koeranähvits, kes nägi välja nagu lohe, hüppas Taavile säärde. Pärast seda käisime ühel õhtul Ööbikuorus jalutamas. Kui seal vaikselt olla, siis kuuleb igasugu huvitavaid hääli. Kodus tuli mõte, et raamatu pealkirjaks võiks olla "Lohe Lembitu lood"."

..."Täiesti võimatu on mitte kirjutada Rõugest, kui sa Rõuges elad."

... "Minult on küsitud, et miks ma kirjutan konkreetsest kohast? Aga sellepärast, et kui sa silmad lahti teed, siis näed, et imed juhtuvad su oma nina all. Teine põhjus on see, et tahan avada neid kohti, mis on mulle midagi andnud. [...] See on minu võimalus aitäh öelda ja pai teha."

... "Kirjutan praegugi, sest lugudega on ikka nii, et hakkad kirjutama üht ja juba tiirutab peas uue loo idee."

GRETHE RÕÕMU LOOMINGUT LASTELE :

... RAAMATUTENA

grethe-room-lohe1
Lohe Lembitu lood : pahandus Ööbikuorus. Tallinn : Ajakirjade Kirjastus, 120 lk 
grethe-room-lohe2 Lohe Lembitu lood : 2. raamat : kitserööv. Tallinn : Ajakirjade kirjastus, 2010, 120 lk
grethe-room-rmtvardjad Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek. [Tindi (Võrumaa)] : Mugul, 2010. 119 lk

 ... RAAMATUKOGUDE KATALOOGIDES

  • Eesti suuremate raamatukogude e-kataloog ESTER : autoriotsing, märksõnaotsing : Rõõm, Grethe
  • Eesti artiklite andmebaas ISE [kuni 2016] : autoriotsing, personaaliaotsing : Rõõm, Grethe
  • Eesti artiklite portaal DIGAR (alates 2017) : täistekstiotsing : "Grethe Rõõm"
  • Eesti Lastekirjanduse Keskuse e-kataloog RIKSWEB : vabasõnaotsing : Grethe Rõõm
  • Võrumaa Keskraamatukogu e-kataloog RIKSWEB : vabasõnaotsing : Grethe Rõõm

GRETHE RÕÕMUST JA TEMA (LASTE)LOOMINGUST

***