eng est

Kui inimesed olid ilmas tükk aega elanud, tundsid nad, et nende mälust jääb kõige imelise meelespidamiseks väheks. Aeg läheb, uued imed sünnivad ning vanad kaovad aegade taha.
Inimesed kutsusid endale appi raamatud. Sest raamat mäletab, tema mälu hoiab alles kõik, mis sinna kord pandud.

Grethe Rõõm. Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek. Tindi, 2010, lk 72

Grethe_1l600
GRETHE RÕÕM
18.11.1976 Kuressaare

GRETHE RÕÕM sündis 18. novembril 1976. aastal Saaremaal Kuressaares. Õppis Kuressaares ja Vastseliinas, lõpetas 2001. aastal Tartu Ülikoolis eesti kirjanduse eriala. Töötas ajakirjanikuna maakonnalehes Võrumaa Teataja ja ajakirjas Eesti Naine ning fotograafina. Elab Võrumaal Rõuges Tindi külas, kasvatab lapsi, kirjutab, pildistab.

Rõuges sündisid ja jõudsid raamatukaante vahele ka "Lohe Lembitu lood : pahandus Ööbikuorus" (2009)
"Lohe Lembit tuli me perre esiti õhtujuttudes. Kui oled värskelt hakanud lasteaialapseks, nagu juhtus meie pojaga, siis on tore kuulda, et ka teised, isegi lohed, käivad lasteaias. Mängivad, söövad ja magavad seal, kuni vanemad on tööl. Ja mõnus on teada, et lasteaed pole mingi üliväga tõsine koht! Hoopis sõpru ja nalja leiab sealt. Nii sai pojaraas endale lasteaeda kaasa jutud pisikesest lohe Lembitust, loheema Heleenest ja lohepapa Peetrist, kes elavad oma loheelu meie kodust kiviviske kaugusel Ööbikuorus. [...] Ükski neist [lugudest] pole otse elust maha kirjutatud, aga mõnda on meie perest ka."
Lugusid Ööbikuorus elavate lohede ja Ööbikuoru kõrval elavate inimeste seiklusrikkast sõprusest on kogunenud neli raamatutäit. Teises raamatus "Lohe Lembitu lood : kitserööv" (2010) viivad röövlid Lembitu koos kitsekarjaga Põlvamaale.

"Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek" (2010) "... kasvas sootuks suuremaks sellest, mida ma algul kirjutama hakkasin." Vanaema juttudest pärit Kapsahaldjas, kes lastetutele peredele kapsalehe alla maimukesi viib, sai enda ümber loo ja kaastegelased ühelt kohtumiselt lastega. „Arutasime, mis nime võiks mu uue raamatu tegelased kanda. [... Laste] hulgas oli kaks Roos-Mariid. Ja miskipärast tuli mulle meelde sõprade vahva poeg Rihard. Rohkem polnudki vaja! Korraga olid „Tähtraamatu tagasituleku” põhiliinid ja -tegelased mu peas valmis.”  Kaksikute Roos-Marii ja Rihardi abiga päästetakse raamatuvardjate tähtraamat ja tõrjutakse tagasi kurjad jõud, kes tahavad raamatute maailma inimeste maailmast lahutada ning inimesi mälestusteta jätta. Tähtraamatu restaureerimine kaotab needuse, taastab loo tegelaste mälu ja annab neile seeläbi tagasi lähedased.
Sellegi loo fantastilised seiklused viivad lugeja reaalsetesse paikadesse: "Põimisin kokku kaks mulle kallist linna: Kuressaare, kus me vennaga tontliku naabermaja aias lapsena vaarikaraksus käisime ja muidugi vahele jäime, ning Võru, kus me oma perega mitu head aastat elasime."

Grethe Rõõmu lauseid intervjuudest ja blogist:

..." Enamasti ma kirjutan. Vahel tähendan üles teiste inimeste, vahel enda lugusid. Esimestest saavad artiklid, teistest mu lasteraamatud. [...] Aga vahel ma tähendan aega üles teisel moel: pildistades. On ütlemata armas mäletada hetki, ja fotod on lisaks kirjutamisele võimalus, kuidas hetk peatada."

..."Sõitsime Võrus jalgratastega ja eksisime ära, kuni jõudsime lõpuks Rõugesse välja. Imeilus koht! Mõni aeg hiljem vaatasime Rõuge kandi maju ja üks räämas, väsinud ja võssauppunud majake Tindi külas jäi silma…"

..."Sõitsime kodu lähedal jalgratastega ja üks väike koeranähvits, kes nägi välja nagu lohe, hüppas Taavile säärde. Pärast seda käisime ühel õhtul Ööbikuorus jalutamas. Kui seal vaikselt olla, siis kuuleb igasugu huvitavaid hääli. Kodus tuli mõte, et raamatu pealkirjaks võiks olla "Lohe Lembitu lood"."

..."Täiesti võimatu on mitte kirjutada Rõugest, kui sa Rõuges elad."

..."Minult on küsitud, et miks ma kirjutan konkreetsest kohast? Aga sellepärast, et kui sa silmad lahti teed, siis näed, et imed juhtuvad su oma nina all. Teine põhjus on see, et tahan avada neid kohti, mis on mulle midagi andnud. [...] See on minu võimalus aitäh öelda ja pai teha."

..."Emal, kellel on kolm last, on kirjutamine [...] komplitseeritud tegevus. Sa oled justkui omaenda aja peremees ja tegelikult pole ka: kui ikka Nööp märgib, et temal on kõht tühi, siis sina lähed [...]! Olgu sul käsil parasjagu nii põnev koht raamatust kui tahes!"

..."Kirjutan praegugi, sest lugudega on ikka nii, et hakkad kirjutama üht ja juba tiirutab peas uue loo idee."

GRETHE RÕÕMU LOOMINGUT LASTELE :

... RAAMATUTENA

grethe-room-lohe1
Lohe Lembitu lood : pahandus Ööbikuorus. Tallinn : Ajakirjade Kirjastus, 120 lk
grethe-room-lohe2 Lohe Lembitu lood : 2. raamat : kitserööv. Tallinn : Ajakirjade kirjastus, 2010, 120 lk
grethe-room-rmtvardjad Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek. [Tindi (Võrumaa)] : Mugul, 2010. 119 lk

 ... RAAMATUKOGUDE KATALOOGIDES

GRETHE RÕÕMUST JA TEMA (LASTE)LOOMINGUST

***