eng est

Ammu-ammu, kui Eestis veel omad rahvavanemad valitsesid, elas ja oli Ugandis vanem Viljo. […] Tige nõiamoor Vedima kaugel teises kuningriigis oli ammu hetke oodanud, mil vanem Viljo lapsi ära saaks varastada...

Hindrek Rikand. Rahvavanema lapsed. Tallinn, 2004, lk. 3

Rikand.Hindrek.fotis
HINDREK RIKAND
22.12.1874 Võrumaa, Väimela vald – 27.04.1940 Tallinn

HINDREK RIKAND sündis 22. detsembril 1874 Võrumaal Väimela vallas, õppis Väimela, Kanepi ja Võru koolides, töötas posti-telegraafi alal Võrus, Riias ja Tallinnas. Oli Eesti Posti esimene juht, korraldas äsjaloodud riigi postmarkide trükkimise ja saatis 24.11.1918 esimesed Eesti Vabariigi margiga postkaardid Eesti Rahva Muuseumi ning koju perekonnale. Tõi eesti keelde sõna „ringhääling“. Pensionärina tegeles esperantoga, koostas esimese eesti-esperanto sõnastiku. Suri Tallinnas 27. aprillil 1940. aastal, maeti Metsakalmistule.

Energiline ja kultuurihuviline Hindrek Rikand oli aktiivselt tegev Riia eestlaste seltsielus, muuhulgas juhtis laulukoore ja lavastas näidendeid. Juba 20. sajandi algul avaldati mõned tema koostatud või tõlgitud laste jõulunäidendid trükis. 1920. aastal ilmus paarileheküljeline telegraafi tööpõhimõtet selgitav Välguvaimukesed – esimene eesti autori aimetekst lastele.

1935. aastal korraldas kirjastus „Loodus“ lastekirjanduse võistluse, eesmärgiks saada uusi positiivseid kodumaise ainestikuga lasteraamatuid. Hindrek Rikandi rahvusromantiliste kunstmuinasjuttude kogu „Rahvavanema lapsed“ (1935, kordustrükk 2004) sai teise preemia ja ilmus sarjas „Looduse lasteraamat“. Jüri Parijõgi nimetas seda kümnendi parimaks kunstmuinasjuturaamatuks. Hiljem ilmus veel muinasjutt Hirmutekitav auto“ (1937) sarjas „Kuldne kodu“ (raamatus on autori nimeks ekslikult trükitud Rekand) ja luuletusi ning võrukeelseid muinasjutte ajakirjades.

Üks muinasjutt kogumikust "Rahvavanema lapsed" on tänaste laste lugemislauale jõudnud ka eraldi raamatuna: "Püha mardikas" (2010). See on lugu kuningatroonile nikerdatud skarabeusest, kes riiki ähvardava hädaohu peale ellu ärkas ja kuningat hoiatas.

HINDREK RIKANDI LOOMINGUT LASTELE

… RAAMATUNA

rikand-puha-mardikas

Püha mardikas : eesti muinasjutt. Tallinn : Ilo, 2010. 14 lk. (Muinasjutukas).

 

Rahvavanema lapsed : [muinasjutud]. 2. tr. [Tallinn] : Steamark, 2004. 80 lk. (Üks tore vana aja lasteraamat)
Sisu : Rahvavanema lapsed ; Helmik ; Püha mardikas ; Vaenelaps ; Kiisu ja pärlikee.

Lk. 77-79 Andres Jaaksoo. Järelsõna : [autorist Hindrek Rikandist ja illustreerijast Richard Kivitist].

... KOGUMIKES


HINDREK RIKAND RAAMATUKOGUDE KATALOOGIDES

HINDREK RIKANDIST JA TEMA (LASTE)LOOMINGUST

***

  • Jaaksoo, A. Hindrek Rikand - mitmes asjas esimene. // Elu : Võrumaa Teataja nädalalõpulisa, 2004, 18. dets., lk. 2 : foto.

Esimesed Eesti Vabariigi markidega postkaardid
esimene-EV-postkaart
Hindrek Rikandi postkaart poeg Olevile.

esimene-EV-postkaart2 Hindrek Rikandi postkaart Eesti Rahva Muuseumile.